Svatá brána symbolizuje Krista, který prohlásil: „Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen“.  - archív citátů

Navigace: Tematické texty U UtrpeníDelší texty Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá!

Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá!

Ale může mít. Úvaha k světovému dni nemocných 11. 2.


Ve skautu jsem se jako malý kluk naučil (údajné) indiánské názvy pro jednotlivé měsíce roku. Vycházely z indiánské zkušenosti s přírodou a životem. Únor byl nazýván "měsícem smrti" (jinde "měsíc hladu"). Pamatuji si, jak mě jako malého kluka fascinoval znak tohoto měsíce: lebka se zkříženými kostmi. Uběhlo několik let (resp. desetiletí), které i mně, jako každému člověku, nadělily nějaké osobní i zprostředkované zkušenosti se životem, ne-mocí, bez-mocí a smrtí.

Jeví se mi jako vhodné, že za datum světového dne nemocných byl zvolen právě 11. únor. Tedy období vrcholící zimy, kdy je organismus po zimě vyčerpaný a více zranitelný (alespoň na severní polokouli). Zároveň je 11. únor svátkem „Panny Marie z Lurd“, kde se setkávají nemocní z celého světa.

„Světový den nemocných“ připomíná utrpení a nemoc jako všudypřítomnou veličinu lidského života. Veličinu, se kterou si ani jako křesťané mnohdy nevíme co počít. Proto ji někdy podvědomě ze své mysli buď vytlačujeme, nebo „z nouze děláme ctnost“ – prohlašujeme utrpení jako od Boha seslané k naší nápravě.

Utrpení a nemoc jsou ale zlem, proti kterému vystupoval i Ježíš. Není tedy Božím záměrem, aby člověk trpěl. Trápení do světa vstoupilo až odloučením člověka od Boha! Pravdou ale je, že až právě v utrpení, ne-moci a slabosti mnohdy člověk zahlédne důležité a podstatné věci. Zahlédne pravdu o sobě, svých blízkých i o podstatě života. Jedině v tom může mít – a asi má utrpení svůj zprostředkovaný význam. Asi až v utrpení lze pochopit i to, že Kristus se nám připodobnil ve všem, že šel před námi až k bráně smrti, kterou svým vzkříšením otevřel.

Pro nás.
Máme tedy naději!



- Psáno pro Zpravodaj Arcidiecéze pražské –


Autor: IMA

Témata: Nemoc | Utrpení | Maria | Smysl

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Mich 5,1-4a; Žalm Žl 80,2ac+3.15-16.18-19; Žid 10,5-10
Lk 1,39-45

Často citované evangelium zachycuje zážitek víry. Maria uvěřila Božímu poslovi a vydala se za Alžbětou, zřejmě více jak sto kilometrů daleko. Ale jak obhájí to, že ač svobodná, je v jiném stavu? Její starost je však vyřešena dříve, než by cokoli musela vysvětlovat. Alžběta všechno ví! Marii se nejen „vyplatilo“ opřít se vírou o Boha, ale navíc zakusila sílu Boží moci, která nezná vzdálenost a omezení… Tuto radost a naději víry okoušíme každé Vánoce. I letos jsme pozváni uvěřit Bohu a opřít se o jeho slovo.

Zdroj: Nedělní liturgie

Komu letos někdo zemřel,

(20. 12. 2024) potřebuje o Vánocích zvláštní pochopení a (nejen pastorační) péči...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...

Vánoce - info, texty, koledy, zamyšlení, omalovánky...
(20. 12. 2024) Informace o Vánocích, biblické texty, koledy a noty ke stažení, recepty, texty k zamyšlení, materiály pro…

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy

Koledy - Mp3, texty, noty, akordy
(16. 12. 2024) Koledy nesou hluboké poselství. Jsou to písně nejdelších nocí, písně o naději a světle v temnotách.

Jan od Kříže (svátek 14.12.)

(10. 12. 2024) Neměl dar humoru, neměl vůdcovské a organizační vlohy, nebyl strhujícím kazatelem, byl malé postavy... Zemřel 14. 12.…

Evangelizujte prostřednictvím médií

Evangelizujte prostřednictvím médií
(6. 12. 2024) Papež František se setkal se členy multimediálního kanálu „El Sembrador Nueva Evangelización“, poděkoval jim…

Svatý Mikuláš - materiály pro děti

Svatý Mikuláš - materiály pro děti
(5. 12. 2024) Podklady pro práci s dětmi: vyprávění s obrázky / katecheze / rébusy, luštěnky, bludiště / omalovánky / vyrábění,…