Sekce: Knihovna
Co naleznete v tomto souboru textů o kmotrovství
Upozornění administrátora webu: texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...z knihy Kmotrovství z různých úhlů pohledu
Na tomto místě vám nabízíme pohled na kmotrovství z různých úhlů: vývoj role kmotrovství v dějinách církve, specifika kmotrovství při křtu dospělých, při křtu malých dětí a při biřmování, příslušné citace z Kodexu kanonického práva, Katechismu katolické církve a z instrukcí ke Křestním obřadům dětí.
Teoretické pojednání je doplněno mozaikou osobních pohledů a svědectví na kmotrovství z role kmotřence, kmotra, konvertity či rodiče, kteří kmotra hledají nebo těch, kteří byli o kmotrovství požádání a nad rolí kmotra uvažují. Jde o formát svědectví, kdy jednotliví respondenti odpovídají na otázku: Co bylo dobré – cos od svého kmotra konkrétně ocenil, co bys (býval) přivítal jinak… A to samé pak z pozice toho, kdo byl osloven, aby se zhostil role kmotra. Následně připojujeme odpovědi k tématu kmotrovství na konkrétní specifické dotazy.
***
Kmotr / kmotra se říká těm, kteří se účastní udílení křtu nebo biřmování a potom napomáhají, aby "pokřtěný vedl křesťanský život odpovídající křtu a věrně plnil křestní závazky" (CIC 872), resp. dbají, "aby se biřmovaný choval jako opravdový svědek Kristův a věrně plnil povinnosti spojené s touto svátostí" (CIC 892). Kmotrovství je doloženo od prvních staletí křesťanství (Tertulián, De Baptismo, kap. 18). Kmotrem / kmotrou může být pouze biřmovaný katolík, který dovršil šestnáctý rok věku a přijal svaté přijímání (CIC 874).
***
Osobní zkušenosti vypovídají o tom, že role kmotra je dobré se ujmout s jakousi dávkou vyváženosti: nenastavovat si laťku „péče“ ani vysoko, ani nízko. Tak totiž kmotr neskončí u frustrace, že nedokáže (vysoko nastavenou) roli kmotra naplnit dokonale, a následné rezignace, že nemá smysl se vůbec snažit. Je dobré se například rozhodnout pro závazek pravidelné modlitby za kmotřence a hledat optimální jedinečnou cestu, jak kmotřenci moci být jakýmsi doprovodem na jeho cestě vírou a životem…
***
(Upozornění administrátora webu: texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...)
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Kmotrovství v dějinách církve (Aleš Opatrný)
- Kdo je kmotr? Jaké jsou jeho povinnosti? Jak se na službu kmotra připravit? (Petr Šabaka)
- Kmotr - ručitel, přímluvce, spoluotec, spolumatka (Vojtěch Kodet)
- Žiju s pocitem, že své kmotřence "zanedbávám"
- Kmotrovství cítím jako aktuální problém
- Kmotra mi v předvečer křtu napsala velice krásný dopis
- Být kmotrem je občas těžké. Ale kmotři, nevěšte hlavu!
- Modlitební podpora je na kmotrovství to nejdůležitější
- Zkušenosti s mými 10 kmotřenci jsou různorodé
- Moc si nevím rady jak kmotrovat
- Odmítnout roli kmotra?
- Je kmotr povinný? Nikoho neznám/nepotřebuji
- Musím mít u biřmování kmotra?
- Proč musí být kmotr praktikující katolík? Nikoho neznám.
- Proč nesmí být kmotrem v katolické církvi evangelík?
- Strach z kmotrovství
- Je morální odmítnout prosbu o to stát se kmotrou?
- Je vůbec možné a s ohledem na dítě vhodné odmítnout kmotrovství?
- Nespokojenost se svým kmotrem
- Je možné změnit svému dítěti kmotra?
- Jak pomoci kmotřence? Ztrácí víru.