Naděje je jako otvor, kterým proudí do hlubin naší duše světlo  - archív citátů

Sekce: Knihovna

Co naleznete v tomto souboru textů o kmotrovství

Upozornění administrátora webu: texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...

z knihy Kmotrovství z různých úhlů pohledu

Na tomto místě vám nabízíme  pohled na kmotrovství z různých úhlů: vývoj role kmotrovství v dějinách církve, specifika kmotrovství při křtu dospělých, při křtu malých dětí a při biřmování, příslušné citace z Kodexu kanonického práva, Katechismu katolické církve a z instrukcí ke Křestním obřadům dětí.

Teoretické pojednání je doplněno mozaikou osobních pohledů a svědectví na kmotrovství z role kmotřence, kmotra, konvertity či rodiče, kteří  kmotra hledají nebo těch, kteří byli o kmotrovství požádání a nad rolí kmotra uvažují.  Jde o formát svědectví, kdy jednotliví respondenti odpovídají na otázku: Co bylo dobré – cos od svého kmotra konkrétně ocenil, co bys (býval) přivítal jinak… A to samé pak z pozice toho, kdo byl osloven, aby se zhostil role kmotra.  Následně připojujeme odpovědi k tématu kmotrovství na konkrétní specifické dotazy.

***

Kmotr / kmotra se říká těm, kteří se účastní udílení křtu nebo biřmování a potom napomáhají, aby "pokřtěný vedl křesťanský život odpovídající křtu a věrně plnil křestní závazky" (CIC 872), resp. dbají, "aby se biřmovaný choval jako opravdový svědek Kristův a věrně plnil povinnosti spojené s touto svátostí" (CIC 892). Kmotrovství je doloženo od prvních staletí křesťanství (Tertulián, De Baptismo, kap. 18). Kmotrem / kmotrou může být pouze biřmovaný katolík, který dovršil šestnáctý rok věku a přijal svaté přijímání (CIC 874).

***

Osobní zkušenosti vypovídají o tom, že role kmotra je dobré se ujmout s jakousi dávkou vyváženosti: nenastavovat si laťku „péče“ ani vysoko, ani nízko. Tak totiž kmotr neskončí u frustrace, že nedokáže (vysoko nastavenou) roli kmotra naplnit dokonale, a následné rezignace, že nemá smysl se vůbec snažit. Je dobré se například rozhodnout pro závazek pravidelné modlitby za kmotřence a hledat optimální jedinečnou cestu, jak kmotřenci moci být jakýmsi doprovodem na jeho cestě vírou a životem…

***

(Upozornění administrátora webu:  texty jsou nasypány do databázové šablony "kniha". Jednotlivé texty jsou tak automaticky nazývány "kapitolami". Ve skutečnosti se ale o žádnou vydanou tištěnou knihu nejedná...)


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Čtení z dnešního dne: Pondělí Pondělí 22. 7. 2024, Svátek sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a;

Komentář k Jan 20,1.11-18: Radost, kterou tohoto jitra prožila Marie Magdalena v zahradě, ať mě provází celý den. A ve chvílích, kdy je nám do pláče, nebojme se mu svěřit. Snažme se jej pak poznat po hlase…

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20. 7. 2024) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z evangelií. 

Sv. Eliáš (20.7.)

(18. 7. 2024) V náboženských dějinách Izraele hráli velkou roli proroci. Mezi nimi vyčnívá postava Eliáše, kterého Bůh povolal, aby…

17. července 1794 bylo popraveno šestnáct karmelitánek

(16. 7. 2024) z kláštera Compiègne u Paříže

Josef Toufar - výročí narození 14.7.1902

(12. 7. 2024) Josef Toufar - kněz umučený komunisty - se narodil 14.7.1902

Sv. Benedikt z Nursie (11.7.)

(10. 7. 2024) Sv. Benedikt měl zásadní vliv na rozšíření křesťanství na evropském kontinentu.

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

(4. 7. 2024) svátek 5.7.

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

(3. 7. 2024) (*Chotouň asi 970 + Sázava 25.3.1053)