Ve změti omamnosti a marnosti  lidských slov potřebujeme Boží slovo,  - archív citátů

Autorský rejstřík


Srholec Anton

Dr. Anton Srholec, (* 12. června 1929, Skalica – 7. ledna 2016, Bratislava) byl slovenský římskokatolický kněz a salesián, spisovatel a charitativní pracovník, zakladatel a ředitel resocializačného centra Resotel.

Protože mu nebylo komunisty umožněno studovat teologii, v roce 1951 se pokusil ilegálně překročit hranice, aby v cizině mohl vystudovat a být vysvěcen na kněze. Útěk se z důvodu rozvodněné řeky Moravy nevydařil, proto byl ve skupině asi 20 podobně obžalovaných bohoslovců a kněží odsouzen za trestný čin pokusu o nepovolené překročení státních hranic. Skupina byla odsouzena celkem na 289 let vězení, Anton Srholec na 12 let. Ve vězení strávil 10 let. Převážnou část z toho v uranových dolech v Jáchymově. (Pobyt v tomto pracovním táboře popsal ve své knize Světlo z hlubin Jáchymovských lágrů.). Ve vězení i následně jako dělník stále tajně studoval, především teologii. Po návratu z vězení deset let pracoval na stavbách, v továrně a u vysokých pecí v ostravských ocelárnách.

V roce 1969, po období tzv. Pražského jara, dostal povolení odjet na tři měsíce do Itálie. Tamní pobyt si prodloužil na jeden rok, aby mohl dokončit teologická studia na Papežské salesiánské univerzitě v Turíně. Za kněze ho vysvětil papež Pavel VI. dne 17. května 1970 v Římě. V době, kdy desetitisíce lidí z Československa emigrovali, Anton Srholec, i při svých znalostech cizích jazyků, což by mu usnadnilo pobyt v emigraci, se vrátil domů v přesvědčení, že zde může být užitečnější pro církev i pro národ.

Po návratu, sice už jako kněz, nemohl působit v duchovní službě. Pracoval jako kostelník v Blumentálském kostele v Bratislavě, kde později mohl vypomáhat i v kněžských pracích. Srholec se zaměřoval hlavně na mládež. V té době oslovil tisíce mladých lidí. Blumentál se stal oázou v normalizující se Bratislavě. Státní tajná bezpečnost, která ho neustále sledovala, nesnesla toto ovlivňování mládeže, proto mu zástupci státní moci odebrali souhlas pro Bratislavu, a biskup ho s jejich vědomím poslal za správce farnosti do Perneku. Jednoho večera roku 1975 někdo zaklepal na farní dveře s prosbou, že chce dát tajně pokřtít dítě. Po otevření neznámí muži Srholce napadli, zbili, a od vážnějších zranění ho zachránili pouze sousedé. Poněvadž však do Perneku chodilo stále hodně věřících přátel, po třech letech ho přeložili do Velkého Záluží a nakonec, doslova za trest, do Záhorské Vsi. V roce 1985 mu odebrali státní souhlas na celkové působení v duchovní správě s uvedením důvodů, že jeho činnost se neshoduje s představami komunistického Úřadu pro věci církevní. Byl vyšetřován i pro svou aktivní účast na slavnostech na Velehradě, kde na pouti 7. července 1985 zorganizoval mládežnický program. Stal se opět dělníkem.

Anton Srholec byl činný v Slovenské helsinském výboru pro práva menšin v české sekci Společnosti pro vědu a umění, byl členem rady Konta naděje, je činný v Konfederaci politických vězňů a v jiných společenských a sociálních organizacích. Je také členem Mezinárodního ekumenického sdružení (IEF), teologického fóra. Podporuje pokrok teologického výzkumu. Od roku 1992 se věnuje bezdomovcům, pro které zřídil resocializační zařízení.

Vedle sociální činnosti věnoval se publicistice. Přispíval do různých periodik, věnoval se přednáškové a poradenské činnosti při sociálních projektech hlavně, co se týče bezdomovců. Během komunistického režimu mnoho let podporoval a psal do samizdatových časopisů.

Kromě mnoha jinách ocenění a vyznamenání získal v roce 2014 ocenění Ceny Paměti národa.

Čtení z dnešního dne: Úterý 21. 1. 2025, Památka sv. Anežky Římské, panny a mučednice

Žid 6,10-20;

Komentář k Mk 2,23-28: Neškodí i dnes si uvědomit, že Ježíš je pánem nad mnoha projevy naší zbožnosti, tam, kde se jedná o pouhou zvykovost a dobrý pocit z našeho „výkonu“.

Zdroj: Nedělní liturgie

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie / DNEŠNÍ VÝROČÍ

(21. 1. 2025) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(20. 1. 2025) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.

Přímluvy na základě aktuálního dění

(17. 1. 2025) Víte, že web Pastorace.cz nabízí ke stažení přímluvy pro každou nedělní mši, koncipované na základě aktuálního dění v…

Jak svědčit (o) Bohu v duchovní péči? Studijní den 23. ledna 2025 v Českých Budějovicích

(16. 1. 2025) Společné diskuse a sdílení zkušeností z rozličných oblastí pastorační praxe v ekumenické šíři.

Týden modliteb za jednotu křesťanů - smíření křesťanů přesahuje lidské síly...

(14. 1. 2025) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem…

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi

České nebe – obrazové karty pro použití v pastoraci a katechezi
(13. 1. 2025) Obrazové karty „Když se nebe potká se zemí – 28 karet osobností "českého nebe"

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách

Studijní pobyt a duchovní obnova pro vysokoškoláky na Lomci v Jižních Čechách
(13. 1. 2025) Prostor pro studium v tichu a klidu v přírodě a duchovní obnova na  hraně zimního a letního semestru dovolí…